Alkoholisms: Viltīgais un ilgais ceļš
Ir ārkārtīgi svarīgi saprast, ka alkohola atkarība ir viltīga slimība. Atšķirībā no daudzām citām slimībām, kuru simptomi ir skaidri un ātri pamanāmi, alkoholisma progresēšana bieži ir lēna un mānīga. No 1. stadijas sākuma līdz pat 3. stadijas beigām jeb hroniskai atkarībai var paiet 10–20 gadi. Šajā ilgajā laika periodā cilvēks var dzīvot maldos, ka viss ir kārtībā.
Dzīves ritms, darbs, ģimenes pienākumi – viss šķietami norit normāli. Cilvēks var uzturēt ilūziju par kontroli, periodiski atturoties no alkohola vai samazinot devas, taču vēlme un tieksme pēc alkohola joprojām ir klātesošas. Šis ilgstošais "viss ir kārtībā" periods padara atkarības atpazīšanu īpaši grūtu gan pašam slimniekam, gan viņa tuviniekiem. Simptomi attīstās tik lēni, ka tie bieži tiek attaisnoti ar stresu, nogurumu vai vienkārši "sliktu dienu". Tieši šis viltīgais lēnums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc daudzi cilvēki nemeklē palīdzību, līdz slimība jau ir sasniegusi kritisku punktu.
1. stadija: Sākumstadija jeb eksperimentēšanas un pielāgošanās fāze
Šī stadija bieži vien sākas nemanāmi. Cilvēks sāk lietot alkoholu sociālos pasākumos, lai atslābinātos, mazinātu stresu vai vienkārši izklaidētos. Alkohols vēl netiek uztverts kā problēma, un tā lietošana ir kontrolējama. Tomēr jau šajā fāzē var parādīties pirmās brīdinājuma zīmes:
Palielināta tolerance: Lai sasniegtu vēlamos efektus (relaksācija, labsajūta), ir nepieciešams lietot arvien lielākas alkohola devas. Sākumā pietika ar vienu glāzi, tagad vajadzīgas divas vai vairāk.
Meklē attaisnojumus: Cilvēks sāk atrast iemeslus alkohola lietošanai – "garas dienas beigas", "lai atslābinātos", "lai aizmirstu problēmas".
"Brīvdienu dzērājs": Alkohols tiek lietots tikai nedēļas nogalēs vai īpašos gadījumos, radot ilūziju par kontroli.
Izmaiņas uzvedībā: Var parādīties nelielas izmaiņas uzvedībā pēc alkohola lietošanas, piemēram, impulsivitāte vai skaļāka runa.
Šajā stadijā cilvēks vēl neapzinās savu atkarību un bieži vien noliedz, ka viņam būtu problēmas ar alkoholu. Tomēr tieši šis ir kritisks brīdis, kad savlaicīga iejaukšanās var novērst slimības tālāku attīstību.